Bielsko-Biała. Miasto pełne atrakcji

Bielsko-Biała to piękne miasto, którego wielkim walorem jest położenie na terenie Pogórza Śląskiego, u stóp Beskidów Małego i Śląskiego. Oficjalne miasto powstało w 1951 roku, pamiętajmy jednak, że tworzące ją Biała i Bielsko są miejscowościami o znacznie dłuższej historii. Leżące na Śląsku Cieszyńskim Bielsko istniało już w XIII wieku, natomiast należąca do Małopolski Biała została założona w wieku XVI. Dziś miejscowości te wspólnie tworzą miasto, które jest bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowym i turystycznym.

Wycieczki po tym mieście będą nie lada gratką dla każdego miłośnika historii. Spacer po tutejszej starówce pozwoli nam nacieszyć się widokiem wielu pięknych budowli – głównie barokowych i klasycystycznych. Warto zajrzeć na miejski rynek oraz zwiedzić zamek Sułkowskich, w murach którego mieści się obecnie muzeum poświęcone historii regionu. Ciekawie prezentuje się też katedra św. Mikołaja oraz ulica Schodowa – malowniczy zaułek w rejonie rynku. Zwiedzanie Bielska nie może się obejść bez wizyty na terenie bielskiego Syjonu, znanego z kościoła Zbawiciela oraz jedynego w Polsce pomnika Marcina Lutra. Wspaniale prezentuje się główny deptak miasta, czyli ulica 11 Listopada, przy której zobaczymy wiele reprezentacyjnych budowli. Są to głównie kamienice w stylu józefińskim, które zbudowano pod koniec XVIII wieku. W Bielsku-Białej nie brak też budowli secesyjnych, dzięki którym miasto nazywane jest Małym Wiedniem. To m.in. Teatr Polski, neorenesansowy ratusz oraz czterogwiazdkowy Hotel Pod Orłem. Warto też zwrócić uwagę na kamienicę Pod Żabami oraz okazały gmach Bielskiej Szkoły Przemysłowej. W centrum miasta oraz na Górnym Przedmieściu możemy też zobaczyć wille fabrykanckie z przełomu XIX i XX wieku. W ich gronie wyróżnia się willa Carla Korna oraz willa Hermanna Schneidera. Do najcenniejszych zabytków sakralnych miasta zalicza się z kolei drewniany kościół św. Barbary w dzielnicy Mikuszowice oraz kościół św. Stanisława w Starym Bielsku. Gmach starej fabryki i drewniany Dom Tkacza są z kolei cennymi zabytkami, które pozwalają poznać przemysłowe dzieje Bielska-Białej i lepiej poznać życie jego mieszkańców.

Zwiedzanie Bielska-Białej może się dla wielu z nas okazać ciekawym doświadczeniem. To miasto ma się czym pochwalić, a czas spędzony na jego terenie dla nikogo nie będzie czasem straconym.