Bukareszt i jego skarby: co warto zobaczyć w stolicy Rumunii?

Bukareszt jest największym i najważniejszym miastem, jakim może nas oczarować Rumunia. Kto w czasie wycieczki po tym państwie zechce lepiej poznać jego dzieje, ten swą podróż powinien rozpocząć właśnie tu – w rumuńskiej stolicy. Co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć?

Bukareszt jest niezwykłym miastem, które sporo mówi nam o najnowszej historii Rumunii. By poczuć klimat tego miasta, koniecznie trzeba odwiedzić Plac Rewolucji – miejsce, które najlepiej przypomina o ostatnich dniach rządów Nicolae Ceausescu. Ciekawym obiektem, który skutecznie przyciąga uwagę turystów spacerujących po ulicach Bukaresztu, jest Łuk Triumfalny. Ma on przypominać o rumuńskich żołnierzach, którzy polegli w trakcie walk podczas I wojny światowej. Co ciekawe, ta potężna budowla to nie tylko pomnik ku czci poległych, ale i ciekawy punkt widokowy, z którego rozciąga się niezapomniany widok na Bukareszt. Ciekawa pamiątką z końca XIX wieku jest Ateneum Rumuńskie, które – ze względu na wspaniałą akustykę – jest z powodzeniem wykorzystywane podczas organizacji koncertów. Obiektem, który stał się jedną z wizytówek Bukaresztu i obowiązkowym punktem w programie niemal każdej wycieczki po jego terenie, jest potężny Pałac Królewski. Zbudowany w latach 1927–1937, jest jednym z ciekawszych przykładów stylu neoklasycystycznego w Rumunii oraz wyjątkową pamiątką po królu Karolu. Dziś w jego murach mieści się Narodowe Rumuńskie Muzeum Sztuki, mogące się pochwalić wspaniałymi zbiorami o ogromnej wartości. Narodowy Klub Wojskowy, Pałac Banku Oszczędnościowego oraz Zajazd Manuka (najstarszy hotel na terenie Bukaresztu) to kolejne atrakcje, którym podczas zwiedzania rumuńskiej stolicy warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Wizytę w Bukareszcie może jednak zdominować jeden obiekt, będący symbolem tego miasta oraz jedną z największych budowli na świecie. To Pałac Parlamentu (dawny Pałac Ludowy), który może się pochwalić majestatyczną sylwetką oraz wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa (jako największy budynek na świecie, z którego korzysta się w celach administracyjnych). W tym potężnym gmachu kryje się aż 1100 pokojów, które rozłożyły się na dwunastu kondygnacjach. Gmach ten zachwyca zarówno swymi rozmiarami, jak i ciekawą formą, a ze względu na okoliczności powstania, stał się najsłynniejszym przykładem sztuki socrealizmu na świecie.