Chorwacja dla przyrodników: co warto zobaczyć?

Choć kraj ten kojarzony jest przede wszystkim z pięknymi plażami oraz sportami wodnymi, wczasy w tej części Europy mogą się okazać wspaniałą przygodą i dla miłośników przyrody. Chorwacja może się poszczycić ciekawymi parkami narodowymi, których zwiedzenie każdemu z nas dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Gdzie warto się wybrać?

Jednym z najcenniejszych skarbów, jakimi Chorwacja może oczarować turystów – przyrodników, jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. Można tu zobaczyć 16 pięknych jezior, a jednocześnie – nacieszyć się wędrówkami w przepięknej scenerii. Podobną scenerią przyciąga turystów Park Narodowy Krka, będący też rajem dla ornitologów. Na jego terenie żyje około 200 gatunków ptaków, a podziwianie ich w tak wyjątkowej scenerii to niezwykłe doświadczenie dla każdego miłośnika przyrody. Dla tych, którzy wolą górskie wędrówki, doskonałą propozycją mogą się okazać wycieczki po tak pięknej krainie, jaką jest Gorski Kotar. Czeka tu m. in. Park Narodowy Risnjak, znany niegdyś z obecności rysi. Innym obszarem górskim, który przyciąga swym naturalnym bogactwem, jest masyw Welebit. I tu czeka na gości park narodowy, kuszący pięknymi szczytami oraz głębokimi wąwozami. A co z miłośnikami sportów wodnych? Dla nich nie lada gratką stać się może Park Narodowy Kornati, który składa się z 150 wysp. Park ten jest popularnym miejscem wśród amatorów żeglowania, nie brak też na jego terenie miejsc, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród pasjonatów podwodnych wycieczek. Wspaniałe atrakcje czekają też na terenie Dalmacji, a dokładniej – w granicach Parku Narodowego Mljet. Liczne jeziora, bogata szata roślinna – oto najważniejsze walory tego parku.

Przyrodnicze wycieczki po Chorwacji to wspaniała przygoda, w której z pewnością warto wziąć udział. Na terenie tutejszych parków narodowych czekają na turystów niezwykłe atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie. Wiedza o tym znane biura podróży, które w swych ofertach coraz częściej zamieszczają propozycje wędrówek po ich terenie.