Letni wypoczynek dzieci – dopłaty do kolonii i obozów

Po miesiącach zamknięcia firm i prywatnych biznesów w wielu rodzinach z finansami jest krucho. Warto więc poszukać dopłat do letniego wypoczynku dzieci. Mamy takie oto możliwości dofinansowania:

1). Z zakładu pracy rodzica – będzie dofinansowanie, jeśli u pracodawcy działa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (jest w zakładach budżetówki i bywa też w niektórych firmach prywatnych, zatrudniających powyżej 50 pracowników). Należy wiedzieć, że w regulaminie funduszu są określone zasady dopłat na kolonie czy obozy: do jakiego wieku dziecka przysługują, jakie dokumenty powinien złożyć rodzic, do czego zależy kwota dofinansowania (może być uzależniona od sytuacji materialnej pracownika).

2). Z MOPS i gminy – na dofinansowania na wyjazdy dzieci (od 6 do 18 lat) mogą liczyć rodziny korzystające z zasiłków rodzinnych z ośrodków pomocy społecznej. Należy wiedzieć, że niektóre gminy przekazują rodzicom skierowania na kolonie dla dzieci (bezpłatnie lub z niewielką dopłatą, na przykład 150-300 zł). Takie kolonie czy obozy są organizowane przez fundacje i organizacje pozarządowe. Zdarza się, że możemy otrzymać również niezbędne wyposażenie dla dziecka na kolonie. Rozwiązaniem może być też złożenie w ośrodku pomocy społecznej wniosku o zasiłek celowy, który jest przyznawany na zaspokojenie niezbędnej potrzeby życiowej (na przykład zapewnienie dziecku odzieży na wyjazd kolonijny). Kwota zasiłku jest ustalana indywidualnie. Warto dodać, że o szczegóły powinniśmy pytać pracowników socjalnych w naszej miejscowości.

3). Z Caritasu – należy wiedzieć, że organizacja posiada własne ośrodki wypoczynkowe dla dzieci, więc możemy starać się o taki pobyt wakacyjny dla naszego dziecka. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: caritas.pl/projekty/osrodki-wczasowe-i-kolonijne/. Możemy też uzyskać informacje pod numerem (22) 334 85 00. Wypoczynek jest darmowy lub za niewielką dopłatą.

4). Z organizacji społecznych – niektóre dofinansowują wyjazdy wakacyjne na przykład dzieci niepełnosprawnych, inne dla wybranych grup (to zależy od profilu działalności fundacji). Szczegóły możemy sprawdzić na stronie internetowej: bip.pwz.pl/ (w zakładce: organizacje pozarządowe – tu są kontakty do fundacji i stowarzyszeń).

Należy też wiedzieć, że za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego możemy płacić za pobyt dziecka (do 18 roku życia) na przykład na obozie i kolonii na terenie Polski. Numer bonu (osobny na każde dziecko) pobierzemy na platformie PUE ZUS, a kod do potwierdzenia użycia bonu otrzymamy SMS-em. Informacje, w jaki sposób pobrać bon i z niego korzystać, uzyskamy na infolinii (22) 11 22 111.

1 odpowiedź do “Letni wypoczynek dzieci – dopłaty do kolonii i obozów

  1. Po takim czasie siedzenia w domu bardzo dobrze dzieciom zrobią takie wycieczki.

Comments are closed.