Stare Miasto w Zamościu. Co warto zobaczyć?

Zamość to „miasto idealne”, bardzo chętnie odwiedzane przez miłośników architektury renesansowej. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie spaceru po tutejszej starówce? Oto najważniejsze atrakcje, których podczas takiej wycieczki nie można pominąć.

Zamość to wspaniały przykład miasta z XVI wieku, założonego według ściśle określonego planu. Jego twórca, hetman Jan Zamoyski, stworzył renesansowe miasto idealne, na terenie którego nic nie jest przypadkowe. Spacer po tutejszej starówce może się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą oraz jedyną w swoim rodzaju podróżą w czasie. Pięknie prezentuje się tu rynek z XVII-wiecznym ratuszem z wieżą zegarową oraz charakterystycznymi schodami, oraz kamienicami, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługują kamienice ormiańskie. Ich kolorowe elewacje skutecznie przyciągają uwagę turystów i zachęcają do zwiedzenia mieszczącego się w ich murach muzeum. Miłośników architektury sakralnej może z kolei oczarować potężna katedra z XVI wieku, będąca jednym z najcenniejszych zabytków renesansu lubelskiego. W jej wnętrzu możemy zobaczyć m.in. kaplicę Zamoyskich, w której spoczywa m.in. wielki hetman i założyciel miasta. Innym zabytkiem, któremu w trakcie wycieczki po Zamościu warto poświęcić swój czas, jest XVI-wieczny gmach Akademii Zamoyskiej, jednej z najstarszych uczelni wyższych w Polsce. Renesansową  formą i pięknym wnętrzem może się też pochwalić zamojska synagoga, będąca jedną z najważniejszych pamiątek po miejscowej społeczności żydowskiej.

Zwiedzanie Zamościa warto zaplanować tak, by znaleźć czas na spacer wokół murów obronnych miasta. Do dziś zachwycają one potężnymi bastionami i przypominają o tym, że dawny Zamość był nie tylko idealnym miastem, ale i potężną twierdzą. Szczególnie ciekawie prezentuje się Bastion VII, którego tajemnice możemy odkrywać podczas spaceru po urządzonej w jego wnętrzu trasie turystycznej.  To kolejna atrakcja, dzięki której wycieczki po renesansowej starówce stanie się dla każdego z nas wspaniałym doświadczeniem.